Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Rzeszowskie podróże dookoła świata

Rzeszowskie podróże dookoła świata

2014-01-31 Sabina Lewicka

Wreszcie przyszła zima. Spadł śnieg. Ale w Rzeszowie można przenieść się w miejsca, gdzie klimat jest o wiele cieplejszy.

.html
 Noc Buraka

Wreszcie przyszła zima. Śnieg spadł. A już słychać głosy zniecierpliwionych: kiedy przyjdzie wiosna? W Rzeszowie można przenieść się w miejsca, gdzie klimat jest o wiele cieplejszy, na przykład na Kubę, gdzie w opowieściach przeniesie nas Luis Delgado Conde, podróżnik, nauczyciel w IV LO, od kilkunastu lat mieszkający w Polsce. Opowie on o życiu codziennym, zwyczajach i różnicach kulturowych na Kubie. Na spotkanie Kuba bez mitów zaprasza już dziś o 18:00 Rzeszowski Inkubator Kultury przy ul. Jagielońskiej 24

Można też udać się autostopem na Bałkany, tak jak uczyniła to Agnieszka Skarbowska, która opowie o swojej miesięcznej podróżny przez Macedonie, Albanie, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację i Serbię. Podróżniczka 6 lutego w pubie Kontakt  wygłosi prelekcję pt. Wtyka podróżnika – Bałkany na skróty.

A jeśli podróży dalej nam mało, to rzeszowska grupa AIESEC zaprasza na podróż dookoła świata. Wystarczy przyjść 7 lutego do budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego. Praktykanci z różnych krajów, którzy przyjechali do Rzeszowa zaprezentują swój kraj i kulturę. Podczas Global Village będzie można spróbować meksykańskich tacos, poznać historię Wielkiego Muru Chińskiego, albo posłuchać opowieści o orientalnej Malezji.

W jednym miejscu aż tyle młodych osób z Rosji, Australii, Chin, Meksyku, Wenezueli, Tunezji, Malezji, Indonezji, Brazylii i Kazachstanu to niepowtarzalna okazja podróżowania bez ruszania się z domu.

Jeśli zaś te propozycje wydają się zbyt odległe to Teatr Przedmieście przygotował nieco swojskich klimatów jednak dalej pozostających w kręgach orientalizmu. 1 lutego zaprasza do Grand Hotelu Rzeszów na godz. 19:00, na Wieczór kuchni żydowskiej. Na spotkaniu tym będzie można skosztować potraw kuchni żydowskiej, między innymi: filet pstrąga z kugle, czulent z wołowiną, karp po żydowsku, pasztet z gęsi, tradycyjna, chałk i meca. Wszystko przy brzmieniach muzyki żydowskiej. Ponad to zostanie zaprezentowany znakomity spektakl „Dybuk”, który jest adaptacją dramatu napisanego przez Szymona An-skiego. Dybuk to osoba, której ciałem zawładnęła osoba zmarła. Przedstawienie opowiada o nieszczęśliwej miłości, odwołując się przy tym do folkloru i mistycyzmu żydowskiego świata. Warto zobaczyć.

A jeśli zima naprawdę doskwiera to zawsze można się trochę poruszać i w tym celu wybrać się na Noc Buraka, która odbędzie się w pubie Kontakt 8 lutego. Jak sami organizatorzy wyjaśniają nazwa "Bukara” pochodzi od określenia najmniejszej jednostki administracyjnej "Buraka” w Amadorze. Kuduro (lub kuduru) jest rodzajem muzyki i stylem tańca, który narodził się w Angoli w 1980 roku, ale szybko dotarł do Portugalii, Wysp Zielonego Przylądka i Brazylii. Nazwa pochodzi z portugalskiego cu duro i oznacza "twardy tyłek"... Łączy w sobie house, funk, techno, dancehall, electro i tradycyjne angolskie gatunki jak semba czy kizomba. Odkryty na nowo w Portugalii, jako gatunek zyskał międzynarodową popularność. Charakteryzuje się szybkim tempem, energicznością i tanecznością. Taniec polega na pełnych seksu ruchach biodrami z częstym "oddawaniem hołdu" ziemi, czerpie z innych stylów, także z hip hopu.


Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.Komentarze