Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Sejm kobiet w słusznej sprawie

Sejm kobiet w słusznej sprawie

2013-12-09 Paula
.html
fot. Paula

Co by było, gdyby w sejmie zasiadały kobiety? Gdyby to płeć piękna rządziła? To chyba najczarniejszy z męskich koszmarów. Jednak na taką wizję odważył się sam Arystofanes w swojej komedii pt. "Sejm kobiet". To komplikacja groteski i ironii.

Starożytna Grecja przechodzi kryzys demokracji. W czasie, gdy mężczyznom nie wychodzi rządzenie, kobiety postanawiają podstępem zrobić ze wszystkim porządek. W ubraniach swoich mężów i z przypiętymi brodami idą więc na zgromadzenie, gdzie przegłosowują uchwałę o przekazaniu władzy kobietom. Co z tego wyniknie?

Na pewno wielka komedia... a jej realizacji podjął się Teatr Studencki "Perpetuum Mobile" z Torunia. Sztuka po raz kolejny została wystawiona, tym razem w klubie OD NOWA w ramach akcji charytatywnej na rzecz Marty Szwander. Marta zbiera pieniądze na bardzo drogą operację w Stanach Zjednoczonych, dzięki której już wkrótce znów będzie mogła chodzić. Jak sama zapewniła ze sceny - "za kilka miesięcy sama pokonam te schody".

.html
fot. Paula

Wydawać by się mogło, że taka wizja babskiego świata mogłaby zainteresować mężczyzn, ale to kobiety stanowiły większość na widowni. W całym spektaklu można odnieść wrażenie, że mężczyźni zostali sprowadzeni do damskich zabawek. A demokratyczne Ateny stały się państwem socjalnym - w myśl wszystko dla wszystkich i wszystkim po równo. Role kobiece i męskie odwracają się.
Na uwagę zasługuje świetnie dobrana obsada, widać że aktorzy-amatorzy świetnie się bawili odgrywając swoje postacie. Dosadne i sprośne teksty nabierają charakteru. Trafił się także element całkiem współczesny - taki jak odśpiewanie "dziadowej" piosenki Koko koko baby spoko... Całej akcji towarzyszyła prosta i skromna scenografia - instalacja imitująca starożytne budynki greckie i trzy krzesła.

Wielkim minusem było oświetlenie sceny, przez dobre 30 minut twarze aktorów spowijał cień. Dopiero potem ktoś się zorientował i włączył światło nad sceną. Publiczność jednak bawiła się doskonale, a pieniążki wrzucone do puszek pomogą Marcie przybliżyć się do samodzielnego chodzenia.

 

  • Teatr Perpetuum Mobile powstał w roku akademickim 2002/2003 z inicjatywy prof. dr hab. Ireneusza Mikołajczyka. Członkami są studenci filologii klasycznej i innych kierunków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównym celem działalności teatru jest prezentowanie bogatej spuścizny dramatu antycznego, będącego jednym z najważniejszych elementów przebogatej kultury starożytnej Grecji i Rzymu.


Artykuł powstał w ramach programu "Praktyka w Kulturaonline.pl".Komentarze