Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Sen Kleopatry: Pierwsza dama Egiptu

Sen Kleopatry: Pierwsza dama Egiptu

2014-04-19 Dominika Kędziora

Delikatna kobieta w męskim świecie. Kleopatra, ostatnia władczyni Egiptu, była nie tylko mądrym przywódcą, lecz przede wszystkim – inteligentną i wrażliwą kobietą z niezawodnym instynktem, cechą, która jest atutem prawdziwej niewiasty. Inspiracja dla setek filmów, książek oraz zwykłych kobiet.

.html
 Okładka powieści/Znak

I tak właśnie legendarną królową Egiptu przedstawił w swej powieści historycznej Christian Jacq. Nieustępliwa, mądra, pełna siły przywódczej kobieta. Posiadała wszystkie cechy dobrego władcy, dostrzegała trudy swojego ludu i ziemi.

Podczas jej prawowitego sprawowania władzy dochodzi jednak do spisku. Jej młodszy brat, Ptolemeusz III, kierowany zdradliwym zawzięciem i żądzą przejęcia władzy przez dwóch intrygantów, popiera plany zamordowania Kleopatry. Młodej kobiecie wraz z garstką oddanych udaje się uciec.

Na wygnaniu, razem ze swoimi lojalnymi towarzyszami, nie planuje krwawej jatki i zemsty, lecz wymierzenie sprawiedliwości i dążenie do polepszenia warunków życia poddanych. Ambitnie kroczy ku odkupieniu ziemi egipskiej i rozpoczyna organizację swojej armii, dzięki której stanie naprzeciw zdrajcom. Przebija się przez gąszcz intryg i zasadzek wymierzonych na jej życie.

Warto, przy okazji wspomnieć również o historycznych postaciach, zapisanych w archiwach ludzkich dziejów, jak i tych stworzonych w umyśle autora, jak np. osiołku zwanym Wiatrem Północy. Dodają one kolorów powieści historycznej i przybliżają czytelnikom starożytny świat.

Autor przedstawia nam starożytne dzieje z perspektywy kilku bohaterów, m.in. Cezara. Ten natomiast staje się kolejnym barwnym tłem w życiu Kleopatry. Wątek ten przedstawia Kleopatrę jako zdolną do miłości, kobietę pełną namiętności.

Książka traktuje też o pełnych wzniosłych emocji ludziach, wierze w swoje racje, kiedy wydają się być przesądzone na naszą niekorzyść. Wszystkiemu smaczku dodaje wyżej wspomniany fakt, iż akcja rozgrywa się w starożytnych sceneriach.

Dla znawców tematu przyjemna powtórka z historii. Dla niewtajemniczonych – relaksująca acz pouczająca powieść.

 Książka wyszła nakładem wydawnictwa Znak.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze
  • Polowałam na tę książkę. Recenzja tylko zachęciła mnie do powtórki z historii i relaksu w starożytnym Egipcie.

  • Wedlug mnie znacznie lepiej robic powtorke z historii oparta na ksiazkach zrodlowych,a nie na powiesciach osadzonych w danych czasach.Ale kazdy wybiera sobie to,co sam uwaza za wlasciwe