Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Short Waves: Krótko i treściwie

Short Waves: Krótko i treściwie

2014-03-25 Przemysław Kwaśniewski
Od połowy marca w całej Polsce odbywają się projekcje krótkometrażówek, które zawalczą o Grand Prix festiwalu Short Waves. Przeczytajcie ich opisy.  
 
.html
 Plakat festiwalu
Organizowany od 6 lat w Poznaniu, ale mający swe odsłony na całym świecie. Short Waves Festival to jedna z najważniejszych imprez dedykowanych sztuce krótkiego metrażu. Z pulą nagród, która w Polsce wynosi aż 60 tys. złotych oraz pełną gatunkową swobodą. 
 
Polskie Short Waves posiada dwie odsłony: stacjonarną i objazdową.  Ta pierwsza odbędzie się w Poznaniu już za 5 dni (30 marca - 6 kwietnia). Ta druga ruszyła w Polskę jeszcze w połowie marca. Na mapie projekcji nie mogło zabraknąć Lublina.  
 
Lubelska prezentacja festiwalowych krótkometrażówek miała miejsce 20 marca. W Centrum Kultury można było zobaczyć 7 filmów, walczących o tegoroczne Grand Prix imprezy. Zostały one wybrane spośród aż 280 zgłoszonych tytułów. Poniżej ich krótkie opisy:
 
Ziegenrot
 
.html
 Ziegenrot/Short Waves
Animacja Tomasza Popakula trwa niespełna 20 minut. To opowieść o nastolatku dorastającym w rybackiej społeczności. Ojciec stara się go przyuczyć do zawodu rybaka. 
 
Animacja w czarno – białej tonacji. Barwy pozostające cały czas w ruchu, przenikające się. Można odczuć niepokój oraz nastrój nostalgii, przełamywany co jakiś czas grozą. Świat wykreowany przez Popakula rzeczywiście pełen jest niepokojących znaków oraz obserwacji, potrafiących budzić przerażenie. Z racji na specyficzny klimat, całość przywodzi nieco na myśl "Miasteczko Twin Peaks” Lyncha.  
 
Rezonans

Film eksperymentalny Mateusza Sadowskiego. Konfrontacja z teoriami zakładającymi istnienie światów równoległych. Pytanie, czy świat ma strukturę ciągłą (analogową) czy nieciągłą (dyskretną)?
 
 
Nasza klątwa
 
Dokument Tadeusza Śliwińskiego. Bardzo osobista wypowiedź reżysera. Razem z żoną musi zmierzyć się z nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – tzw. Klątwą Ondyny (chorzy z tym zespołem mogą doznać zatrzymania oddechu we śnie). 
 
W trakcie filmu ukazywany jest trudny i bolesny proces oswajania lęku, związanego z chorobą. Reżyser ukazuje również próby normalnego życia pomimo ciągłęgo strachu.
 
 
Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek
 
Karolina Specht wykorzystała animację do przedstawienia historii człowieka, który urodził się bez własnego kształtu: Ciągłe deformacje i wtłaczanie w cudze formy i ramy budzi w nim poczucie buntu. 
 
Animacja skłania do zastanowienia się nad możliwością samotniczego życia. W całkowitym oderwaniu od rzeczywistości. To także wizja świata, który stara się nas wpychać w gotowe szufladki.
 
 
Hosanna
 
Katarzyna Gondek stworzyła fabularną baśń o dziewczynce, która z natury jest psotliwa. Psocąc zaś przewraca do góry nogami świat swojej babki- dewotki. 
 
Ten krótki film fabularny cechuje bardzo fajny humor. Reżyserka naśmiewa się z ciasnych horyzontów dewocji, widzianych przez pryzmat dziecięcej wrażliwości.
 
 
Matka
 
.html
Danuta Stenka jako Matka
Wpływowa pani polityk jedzie do domu nad jeziorem, aby pomóc swojemu synowi narkomanowi. Towarzyszy jej córka. W obliczu nagłej tragedii wypływają na wierzch skomplikowane relacje oraz skrywane urazy. Tytułowa matka musi podjąć najtrudniejszą, lecz słuszną decyzję w życiu.
 
Najdłuższy i najbardziej dramatyczny film na festiwalu. Jego reżyserem jest Łukasz Ostalski. Postać matki kreuje Danuta Stenka.

Unconscious

Ostatnia prezentacja – teledysk do utworu duetu Rebeka, wyreżyserowany przez Martynę Iwańską. "Unconscious" to historia hipnotyzującego, ciekawego oraz niepokojącego związku miłosnego, jednostronnej realcji z intrygującym otoczeniem.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.  


Komentarze
  • "Ziegenrot" i "Nasza klątwa" to moje typy na podstawie opisów.

  • Jestem dumny