Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Skandalista David Cerny

Skandalista David Cerny

2013-10-22 nadia

Na Wełtawie pojawił się gigantycznych rozmiarów obiekt pływający. Jest to fioletowa rzeźba skandalisty czeskiego Davida Cernego.

.html
 fot. Opis do fotki

Artysta wielokrotnie szokował swoimi pracami. Najbardziej znane to m.in. niemowlęta wspinające się na żiżkowską Wieżę Telewizyjną oraz rzeźba św. Wacława siedzącego na martwym, odwróconym koniu w praskiej Lucernie. Cerny jest także autorem instalacji Entropa, która przedstawiała stereotypy dotyczące krajów UE.

Tym razem rzeźbiarz w sposób dosadny, ale jak zwykle zabawny i artystyczny wypowiedział się na temat swojego stosunku do panującego rządu. Rzeźba przedstawia skierowany w stronę zamku na Hradczanach środkowy palec u ręki. Jedynym komentarzem jakiego udzielił w tej sprawie Cerny był sms wysłany na portal iDnes o treści: "Pomysł powstał z wkur***nia na probolszewickie praktyki Zemana naruszające zasady demokracji".

 Komentarze
  • O, to jest to. Więcej takich przekazów, artysta bliżej ludzi. W Polsce taka forma też by się przydała. Prace Cernego świetnie opisuje Szczygieł w książce "Zrób sobie raj", konflikt z dyrektorem muzeum, koń wiszący do góry nogami czy rzeźba dziecka wspinającego się na wieżę telewizyjną. Tak!

  • I to mo sie podoba! :) A moze warto podobna instalacje postawic przed polskim sejmem lub siedziba rzadu? Co prada nie bylaby na wodzie,ale jakas samochodowa lawete mozna przeciez zaparkowac.

  • Podczas pobytu w Pradze zastanawiałam się właśnie, kto wpadł na taki dziwaczny pomysł niemowląt "wspinających" się na wieżę telewizyjną. To teraz już wiem :) To naprawdę wygląda dziwnie :)