Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Slam poetycki? Z przyjemnością!

Slam poetycki? Z przyjemnością!

2014-10-06 Izabela Burek
 

Po prawie pólrocznej przerwie slam poetycki ponownie zawita w centrum stolicy. Czym jest slam poetycki? Czytaj dalej!

Już w najbliższy wtorek na scenie w warszawskim Klubie Komediowym pisarze-amatorzy będą mieli okazje zaprezentować swoje wiersze,  a także – umiejętności oratorskie. Tym właśnie jest slam poetycki. Używanie wszelkich rekwizytów, kostiumów i instrumentów muzycznych jest zabronione, mimo to, nie chodzi tu tylko o suchą recytację, ale o performance, który na pierwszym miejscu stawia kontakt poety z odbiorcą. Nie jest więc zaskoczeniem, że to właśnie publiczność wyłania najlepszego autora wieczoru, a nie wielce zasłużone grono krytyków.

Pomysłodawcą tej formy był Marc Kelly Smith, robotnik i poeta z Chicago, który już w roku 1986 zorganizował pierwszy w historii slam. Do Polski ta forma zawitała w 2003 roku – pierwszy polski slam został zorganizowany w warszawskiej Starej Prochoffni, a jego zwycięzcą okrzyknięto Jasia Kapelę.

W Klubie Komediowym każdy występujący dostanie mikrofon na trzy minuty. Przewidziane jest co prawda 10 sekund „czasu hamowania”, jednak ani na chwilę nie zatrzyma to zabawy. Dziś slam to nie tylko klasyczna poezja, ale i skecze czy rap. Ponoć najlepsze dowcipy i anegdoty z wakacji trzymane były w tajemnicy specjalnie na ten wieczór…

Chcesz zasiąść w jury? A może wystąpić? Widzimy się 7.10 o godz. 20:00 w Klubie Komediowym przy placu Zbawiciela! Wstęp 10 PLN (występujący wchodzą za darmo).

Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.

Komentarze