Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Słobodzianek wyrzuci Kulturalną?

Słobodzianek wyrzuci Kulturalną?

2013-06-06 nadia

Tadeuszowi Słobodziankowi od pewnego czasu zaczyna się udzielać jakiś niezdrowy duch Pałacu Kultury. O ile o jego teorii prowadzenia teatru dla lemingów można dyskutować - niektórym może odpowiadać idea zniżania lotów kolejnych premier i sięgania artystycznych nizin po to, żeby przyciągnąć (zresztą bezskutecznie) młodą widownię (psując przy okazji trzy poważne sceny stołeczne) - o tyle już ingerencja w życie kulturalne toczące się w Kulturalnej jest średnio do przyjęcia.

.html
 

Od dziesięciu lat przy Teatrze Dramatycznym w Warszawie działa kawiarnia Kulturalna. Jest ona miejscem, które zapracowało na swoja markę, przyciąga tłumy, ma stałych bywalców, kusi swoją wyrobioną ofertą artystyczną. To w Kulturalnej odbywało się w tym roku wręczanie nagród Afrykasy Roku, to tutaj też przeniosło się trochę osób i wydarzeń, które jeszcze do zeszłego roku związane były z kawiarnią Nowy Wspaniały Świat – również o szerokiej ofercie kulturalnej, zamkniętej niedawno przez miasto.

Można dyskutować o profilu takich miejsc jak Kulturalna czy wspomniany już Nowy Wspaniały Świat, jednak nie ulega wątpliwości, że takie miejsca są istotne w mieście, które chce aspirować do kulturalnej, a nie tylko geograficznej stolicy Polski. Słobodzianek nie docenił potencjału Kulturalnej, a przecenił swoje moce sprawcze, może za sprawą fascynacji dyktaturą w "Młodym Stalinie" doszedł do wniosku, że jako dyrektor teatru może nie liczyć się z dziesięcioletnim dorobkiem kulturalnym miejsca, które przyciągało też widownię do teatru, bo przecież dziś teatry wciąż rozwijają swoją działalność nie poprzestając na spektaklach.

Dla porównania, naprzeciwko twierdzy Słobodzianka w tym samym Pałacu Kultury mieści się Teatr Studio, którego dyrektorem jest Agnieszka Glińska. Abstrahując od różnicy w poziomie spektakli (na korzyść Glińskiej) Studio prowadzi bardzo intensywną działalność kulturalną nie tylko na polu teatralnym. Prowadzi galerię sztuki, organizuje koncerty, rozdania nagród etc. i to w ramach działalności teatralnej (w przypadku Dramatycznego takie działania odbywały się za sprawą Kulturalnej). W dodatku, podczas gdy Słobodzianek chciał wyrzucać kawiarnię z teatru, Glińska postanowiła przyciągnąć do siebie więcej ludzi właśnie za sprawą kawiarni. Od miesiąca z powodzeniem w Teatrze Studio działają właściciele słynnej Chłodnej 25.

Autor "Naszej Klasy" ostatecznie się przeliczył, bo nie docenił potencjału oraz poparcia bywalców Kulturalnej. Po fali protestów ze strony ludzi kultury, widzów teatru, bywalców kawiarni i właścicielki Kulturalnej Słobodzianek, jednak zmienił zdanie, co może być pozytywnym przebłyskiem w jego działaności.

4 czerwca Teatr Dramatyczny wydał Oświadczenie Teatru Dramatycznego w sprawie Cafe Kulturalna

W związku z prośbą Agnieszki Łabuszewskiej (ajentki Cafe Kulturalna przy Teatrze Dramatycznym) i sugestiami widzów o ponowne rozpatrzenie pomysłu ogłoszenia konkursu na prowadzenie kawiarni przy wszystkich scenach Teatru Dramatycznego, przychylamy się do tych próśb. W piśmie ajentki do dyrekcji teatru pojawiły się argumenty, których dotychczas nie znaliśmy, a które zachęcają do rozmów nad nowym kształtem współpracy między teatrem i kawiarnią. Zgadzamy się z Agnieszką Łabuszewską, że lokal działający przy teatrze „musi działać z Nim w pełnej symbiozie i ściśle z Nim współpracować”. Do prowadzącej Cafe Kulturalną dziś wysłaliśmy pismo odwołujące wypowiedzenie najmu. Równocześnie podtrzymujemy chęć zorganizowania konkursu na prowadzenie kawiarni przy Scenie na Woli i Scenie Przodownik.

Komentarze
  • Trudno zajmowac jednoznaczne stanowisko bez znajomosci argumentow obydwu zainteresowanych stron.Jednak jak w przypadku wiekszosci podobnych konfliktow zapewne i tutaj chodzi o sprawy finansowe.

  • Niestety muszę się zgodzić z moim przedmówcą że w tyk konflikcie chodzi głównie o finanse no cóż jest to smutne. Ja bardzo lubię takie miejsca jak kawiarnia Kulturalna tam panuje taki specyficzny klimat.