Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Spójrz na mnie tak piękną, zabawną

Spójrz na mnie tak piękną, zabawną

2014-04-03 Karolina Drążkowska

Wystawa w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej prezentuje fotografie dwóch artystek – Anity Frech i Jakoba Leny Knebl. Pozornie rożne, w rzeczywistości są bardzo do siebie podobne.

Anita French.html
Praca Anity French.../CSW Toruń

Fotografie obu pań, choć tworzące jedną wystawę, umiejscowione są na osobnych ścianach. Z pozoru wydają się tworzyć zupełnie inne rodzaje sztuki, jednak po głębszej analizie można stwierdzić, że w obie artystki chciały przekazać nam to samo.

Jako pierwsze obejrzałam dzieła Anity Frech. Już na pierwszy rzut oka wydały mi się one sensualne i pełne zmysłowości. Pokazują piękno ciała otulonego w delikatny materiał. Sprawia to wrażenie lekkości, a także tajemnicy – ciało, którego nie widać, zostaje zauważane po uważniejszym wpatrzeniu się w fotografię. Zasłony oplatające ciało zdają się być wprawione w ruch, co powoduje niezwykłą ekspresję bijącą ze zdjęć Frech.

.html
 ...i Jakob Leny Knebl/CSW Toruń

Następnie przeszłam do fotografii Jakob Leny Knebl, które są prawdziwą eksplozją barw. Dzieła są wykonane w tej samej konwencji, jednak każde z nich jest inne. Przedstawiają samą artystkę ubraną jedynie w kolory. Za sprawą bodypaintingu kobieta przedstawiła rożne oblicza człowieka – na jednym ze zdjęć jest Myszką Mickey, na innym – dziełem Pabla Picasso. Seksualność nie jest tu podzielona na sferę kobiecą i męską – jest jedna dla wszystkich. W dziełach tych widoczne są elementy groteski oraz nawiązania do ruchów awangardowych XX wieku.  Można w nich ujrzeć wiele wcieleń tego samego człowieka, co potwierdza złożoność natury ludzkiej.

Obie artystki jako strategię zastosowały prezentację własnego ciała wraz z rekwizytami. Widać tu elementy sztuki użytkowej, a przede wszystkim nawiązania do ruchu feministycznego lat 60. XX wieku. Można również stwierdzić, że dzieła artystek przedstawiają fotografię mody awangardowej. Fotografie z jednej strony są wyszukane, z drugiej zaś nawiązują do kultury masowej, co dało efekt oryginalności.

Wystawę "Spójrz na mnie (tak piękną, zabawną), można oglądać w CSW Toruń do 18 maja.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 

Komentarze
  • Boska Myszka Miki :)

  • Jezeli pod uwage brac tylko te pojedyncze zdjecia,to bardziej ciekawie wyglada praca Anity French.Jest zdecydowanie mniej doslowna,przez co dostajemy szerokie pole do wlasnej interpretacji.