Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Superfusion, czyli blues, jazz i co tam jeszcze

Superfusion, czyli blues, jazz i co tam jeszcze

2013-12-12 Dominik Wacko, isz
.html
 Blues4You, Agencja Wyspa.fm, 2013

Na płycie "Blues4You" znajduje się 13 pozycji, 11 z nich jest autorstwa Grzegorza Kapołki, 2 - Darka Ziółka. Oczywiście jest tu sporo bluesa, przede wszystkim pod względem feelingu i ładunku emocjonalnego. Niemniej jednak grzechem byłoby stwierdzenie, że album jest stricte bluesowy. Już sam sposób frazowania Kapołki sugeruje silne wpływy jazzu, ale także konstrukcje utworów - podziały na temat i partie solowe. Rodzynkiem pod tym względem jest "Sober Singer", w którym pojawia się wokal i jak na moje ucho jest on - obok "Cry of Missippi" (delikatnym odwołaniu do "Delta bluesa") - najbardziej bluesowym kawałkiem.

Tak czy inaczej nie jest to również typowo jazzowe granie. W "Machine"  i "Dissonance" jest sporo rocka, w "Mr. Atkins" są elementy country. Cały album najwygodniej byłoby wrzucić do wora powszechnie zwanego fusion. Mało tego - głównodowodzący całego przedsięwzięcia pokusił się nawet o poszerzenie tego zbioru, neologizm, który jest także nazwą ostatniego utworu na krążku – "Superfusion". Można i tak.

 

 
 

 

Kapołka nie zamyka się w ramach jednego gatunku. Podróżuje po wielu płaszczyznach, jakie oferuje współczesna muzyka rozrywkowa, eksperymentuje z formą, łączy style. I to jeszcze z taką swobodą. Dlatego myślę, że ze względu na tę różnorodność, album może trafić do wielu osób. Znajdą coś dla siebie zarówno fani bluesa, gitarowego rocka w stylu Satrianiego, jak i jazz-rockowych brzmień charakterystycznych dla Mahavishnu Orchestra i Johna McLaughlina. Grzegorz Kapołka - warto zapamiętać to nazwisko.

  • Grzegorz Kapołka to polski gitarzysta bluesowo-jazzowy pochodzący z Imielina na Śląsku. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W rankingu "Gitarowy Top" (2002) został uznany za najlepszego gitarzystę bluesowego w Polsce. Od 1985 r. stale współpracuje z Irkiem Dudkiem, od 1999 r. zaś z Golec uOrkiestra. Działał m.in. z Grażyną Łobaszewską, Krzysztofem Ścierańskim, Antymosem Apostolisem i Jorgosem Skoliasem. Miał swój udział przy ponad 50 krążkach jako muzyk sesyjny, nagrał 5 autorskich albumów studyjnych i 2 koncertowe. Najnowsze dzieło - "Blues4You" -  nagrał w składzie: Grzegorz Kapołka - gitara, wokal, Dariusz Ziółek – bas, wokal i Irek Głyk – perkusja.

Artykuł powstał w ramach programu "Praktyka w Kulturaonline.pl".
 

Komentarze
  • Przyznam,ze zdecydowanie bardziej wole utwory wokalne.Ale musze tez stwierdzic,ze "She and he" brzmi naprawde interesujaco.Ciekawe czy to wyjatek, czy tez pozostale kompozycje sa rownie ciekawe?

  • Moim zdaniem jest nawet kilka ciekawszych kompozycji. Jeśli chodzi o wokal - partie instrumentalne są tak dobrze zaaranżowane, że doskonale zapełniają całą przestrzeń, w związku z czym staje się on zbędny.

  • Blues i jazz towarzyszą mi niezmiennie odkąd tylko zaczęłam słuchać muzyki. Kompozycje Grzegorza Kopałki są intrygujące i miłe dla ucha. Chętnie sięgnę po tę płytę.