Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Tajemnica Pani Ming: Chińskie złote myśli

Tajemnica Pani Ming: Chińskie złote myśli

2014-02-18 Ola Musiał
Książka Schmitta to bardzo ciepła i wrażliwa opowieść o życiu, miłości, rodzinie. Autor serwuje czytelnikowi zbiór myśli, które mogą stać się mottem życiowym dla każdego.
 
Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się kolejna książka z serii "Opowieści o Niewidzialnym”  Erica- Emmanuela Schmitta. Chodzi o "Tajemnicę Pani Ming”. Lekturę wciągającą, pasjonującą, lekką, choć skłaniającą do przemyśleń. Tak w skrócie można podsumować opowieść Schmitta. 
 
.html
 
Grand Hotel, Chiny. Pewien europejski przedsiębiorca zatrzymuje się tutaj, by dla firmy negocjować i podpisać kilka kontraktów. Będąc w tamtejszej toalecie poznaje pracującą tam kobietę. Ta zagaduje go słowami: Rodzimy się braćmi, lecz pod wpływem wychowania stajemy się różni. I od tego zaczyna się niezwykła przygoda w głąb siebie. 
 
Tytułowa pani Ming ma około pięćdziesięciu lat. Jest pracowniczką jednego z chińskich hoteli, dba o czystość w męskiej toalecie. Nie jest jednak zwyczajną "szarą myszką". Wręcz przeciwnie,  tworzy wokół siebie niesamowitą atmosferę. Jakby jej aura przyciągała ludzi. Tak też się staje z męskim bohaterem opowieści Schmitta. Zaintrygowany refleksją pani Ming, pozwala się wciągnąć w niezwykłe rozmowy i spotkania w nietypowym miejscu - toalecie. Pewnego razu Europejczykowi wypada z kieszeni zdjęcie dwójki dzieci. Speszony odpowiada, że są to jego dzieci, choć w rzeczywistości dwójka z fotografii to jego siostrzeńcy. Kobieta opowiada mu w zamian o sobie; o posiadaniu dziesięciorga dzieci. Mężczyzna nie wierzy jej ze względu na zakaz posiadania w Chinach powyżej jednego dziecka. Mimo to, daje się wciągnąć w opowieści Ming: tworzy historię każdego z nich, każda jest niezwykła i sprawia wrażenie nierealnej. 
 
Po załatwieniu interesów w Azji, bohater wraca do Europy. Podczas spotkania z przyjaciółką dowiaduje się, że dziewczyna jest w ciąży- prawdopodobnie z nim. Nie wierząc w to, wyjeżdża i urywa kontakt z Irène na najbliższe kilka miesięcy. Po powrocie do chińskiego miasteczka Yunhai, znów spotyka się z panią Ming. Kontynuują rozmowy o życiu. Bohater zaczyna czuć przywiązanie do poznanej Chinki. Mimo to, nie może uwierzyć w istnienie jej licznej rodziny. Zapytany współpracownik potwierdza jednak jej słowa. Pzyznaje, że widział listy i zdjęcia od dzieci pani Ming. Pewnego dnia, odwiedzając toaletę mężczyzna odkrywa, że jego rozmówczyni nie ma. Dowiaduje się, że miała wypadek i leży w szpitalu. Odwiedza chorą kobietę i po poznaniu jej córki odkrywa tajemnicę pani Ming…
 
Książka Schmitta to bardzo ciepła i wrażliwa opowieść o życiu, miłości, rodzinie. Autor serwuje czytelnikowi zbiór myśli, które mogą stać się mottem życiowym dla każdego. Poruszone zostają najtrudniejsze ludzkie emocje. "Tajemnica Pani Ming” to idealny prezent i lektura dla każdego, kto chce poznać najskrytsze uczucia, a przy okazji odzyskać wiarę w dobro na świecie. Do poduszki, na poprawę humoru, na każdy wieczór. 
 
Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.  

Komentarze