Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > The Journey So Far: The Best Of Loreena McKennitt

The Journey So Far: The Best Of Loreena McKennitt

2014-03-19 Aleksandra Degórska
Loreeny McKennitt/ fot. Ann Cutting.html
Loreena McKennitt/ fot. Ann  Cutting

Loreena McKennitt to światowej sławy kanadyjska artystka wykonująca muzykę celtycką ,,odmładzając’’ ją za pomocą współczesnych aranżacji. Piosenki są okraszone tekstami McKennitt, jak również wierszami Szekspira, Alfreda Lorda Tennysona, czy W.B. Yeatsa. Z okazji przypadającej 30-tej rocznicy działalności muzycznej, Loreena McKennitt sprawiła swoim fanom prezent - składankę The Journey So Far, która zabiera nas w muzyczną podróż.

Świeży album The Journey So Far: The Best Of Loreena McKennitt zawiera 12 kompozycji w stylistyce celtyckiej. Trzeba przyznać, że wszystkie kompozycje są przepojone spokojem, zaś anielski sopran McKennitt jest jak miód na serce. Album przenosi nas w rejony narodów celtyckich. Momentami ma się wrażenie, że stoi się na otwartej przestrzeni gdzieś w Irlandii, czy Szkocji, wiatr niesie muzykę celtycką, a my po prostu cieszymy się spokojem i pełną harmonią.

Kompozycją otwierającą album jest The Mystic’s Dream, który mogliśmy również usłyszeć w telewizyjnym serialu The Mists of Avalon. Ten utwór pochodzi z albumu The Mask and Mirror z 1984 roku. Z tejże płyty pochodzą również piosenki The Bonny Swans, która brzmi ciekawie dzięki połączeniu tradycyjnych instrumentów z partią gitary elektrycznej wykonującej iście rockową solówkę. Natomiast tradycyjna irlandzka pieśń Bonny Portmore brzmi bardzo nostalgicznie i subtelnie.

The Mummers’ Dance to ciekawy utwór, który dzięki bitom i nowoczesnej aranżacji stał się interesującą wersją tradycyjnej

Loreen McKennitt/ fot. Richard Haughton.html
Loreena McKennitt/ fot. Richard Haughton

irlandzkiej pieśni. Ten utwór ukazał się na albumie The Book of Secrets, z którego również pochodzą piosenki Marco Polo oraz Dante’s Prayer. Piąta piosenka na składance The Journey So Far, czyli Down By The Sally Gardens to nostalgiczna kompozycja, przy której na prawdę ma się wrażenie, że jest się na jakimś wzgórzu Szkocji i podziwia się zapierające dech w piersi krajobrazy. Natomiast piosenka Marco Polo kieruje się na daleki wschód, słychać tutaj inspiracje właśnie tą kulturą. O dziwo, słuchając składankę, celtyckie rytmy przeplatają się ze wschodnimi dźwiękami i taka różnorodność dobrze ze sobą współgra. Natomiast delikatny wokal McKennitt oraz spokojny akompaniament w Penelope’s Song działa ma słuchacza rozczulająco. Dziesiąta piosenka na albumie, czyli Huron ’Beltane’ Fire Dance powolutku się rozwija. Od połowy utworu mamy już żwawe, celtyckie rytmy z fajną sekwencją smyczkową. Popis smyczków możemy usłyszeć w niepokojącej piosence The Old Ways, w której skrzypce grają cały czas gdzieś w tle. Dwunastą i zarazem ostatnią kompozycją jest Dante’s Prayer, gdzie na początku piosenki słychać śpiew mnichów. Nostalgiczny utwór kończy naszą muzyczną wycieczkę.

W Polsce muzyka celtycka jest raczej mało znana.  Już chociażby z tego względu warto zapoznać się z albumem The Journey So Far: The Best of Loreena McKennitt. Ładne, melancholijne melodie i tradycyjne instrumenty celtyckie, nadają niepowtarzalny charakter tym utworom. Jednocześnie mamy również bit i nowoczesne aranżacje, co uwspółcześnia muzykę folkową. Wisienką na torcie jest wokal McKennitt ładny, ujmujący i momentami ściskający serce. Kreatywne podejście McKennitt do tego rodzaju muzyki na pewno zwiększyło grono fanów muzyki celtyckiej. Polecam album wszystkim muzycznym odkrywcom.

 

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl. Więcej artykułów początkujących dziennikarzy na redakcyjnym blogu tutaj.

  Komentarze
  • W Polsce bardziej znane są tańce celtyckie.

  • Polemizowalabym z teza,ze muzyka celtycka jest w Polsce malo znana.Raczej powiedzialabym,ze jest utozsamiana niemal wylacznie z muzyka irlandzka.A to jest z cala pewnoscia duze uproszczenie

  • Warto "zakosic" ostatni egzemplarz z gratisow.Slucha sie tego krazka calkiem przyjemnie.