Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Toksyczni czy natchnieni przez bogów?

Toksyczni czy natchnieni przez bogów?

2013-01-29 nadia

W warszawskim Teatrze Dramatycznym możemy wybrać się bezpłatnie na jedno ze spotkań, które sięga do samych korzeni kultury europejskiej. Kilka tygodni temu pisałam o rozważaniach nad Biblią tym razem artyści teatru postanowili zmierzyć się z tekstami grackich tragików.

.html
Teatr Dramatyczny / Wikipedia

Dramat antyczny leży u podstaw teatru europejskiego. Jego budowa nie tylko pod kątem trzech jedności, ale też treści i konstrukcji psychologicznej bohaterów to podwaliny naszej sztuki. Dlatego też powrót i ciągła interpretacja starożytnych tragedii to nie tylko odgrzebywanie staroci, ale ciągle poszukiwanie siebie i mierzenie się z postaciami, które odcisnęły piętno na tym jakie wartości dziś wyznajemy.

Toksyczna rodzina antyczna to cykl spotkań, podczas których oprócz czytania tragedii antycznych twórców odbędą się debaty na temat tego jak współcześnie można odczytać pewne postawy.

Przyglądają się bliżej mitom, które są przepełnione rządzami, namiętnościami, ale też okrucieństwem, zemstą i relacjami, które w świetle współczesnej psychologii określamy mianem patologicznych. Chociażby "kompleks Edypa" lub "kompleks Elektry".

Co by się stało gdybyśmy nie odczytywali wszystkich dramatów i mitów w kontekście klątwy tylko psychologii i manipulacji? Jaki wtedy ukazałby się nam obraz rodziny, bogów i bohaterów? Jak spojrzelibyśmy np. na Elektrę, nakłaniającą brata do zamordowania matki w imię wyższych praw boskich, na Herkulesa mordującego swoje dzieci w szale "zesłanym przez bogów" czy wreszcie na Zeusa i Herę – małżeństwo i rodzeństwo w jednym, które potępia kazirodztwo wśród ludzi?

Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą (materiały prasowe).

Komentarze