Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Tuba Satyrica

Tuba Satyrica

2014-04-05 Dorota Urbańska

Toruński Dwór Artusa był gospodarzem Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczno-Humorystyczny, organizowanego przez Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, przy współorganizacji Urzędu Miasta Torunia i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

.html
 Zwycięska praca Izabeli Kowalskiej- Wieczorek...

W składzie jury znaleźli się: Julian Bohdanowicz – rysownik, przewodniczący jury, Maria Czubaszek – dziennikarka, satyryk, Krzysztof Grzondziel – rysownik i Kazimierz Napiórkowski – rysownik, SPAK, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu.

W tym roku na konkurs "Tuba Satyrica” nadesłano 137 prac stworzonych przez 51 autorów. Mieli oni za zadanie ustosunkować się w sposób twórczy do hasła We wszystkim miej umiar. Zdaniem jury, autorzy skupili uwagę na formie, mniej uwagi poświęcając walorom plastycznym. Poziom prac był wysoki. Najciekawsze prace wyróżniały się dużą wyobraźnią i pomysłowością. Były też takie, których tytuł pozostawał w sprzeczności z treścią obrazka. Inne – stanowiły zaprzeczenie umiaru. Można było je interpretować na wiele, różnorodnych sposobów, a nie taki był zamysł.

.html
 ... i wyróżniony rysunek Marcina Treichla

Za najlepszą autorkę uznano toruniankę - Izabelę  Kowalską – Wieczorek (znaną od wielu lat ilustratorkę książek dla dzieci, m.in. "Byczka Fernanda”,  uważaną za autorkę  najbardziej współczesnych kartek świątecznych). Nagrodzono wszystkie jej prace. Najciekawszą, zdaniem przewodniczącego jury – Krzysztofa Gondziela okazała się praca przedstawiająca pieska – medalistę. 

Na szczególną uwagę zwrócił rysunek innego Torunianina - Marcina Treichla  ”Miara”. Tej pracy nie można potraktować obojętnie – tak ocenił ją Krzysztof Grondziel.  Zamiana jednej literki zmieniła diametralnie znaczenie hasła przewodniego wystawy.

Po obejrzeniu wszystkich prac jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

 • Grand Prix Tuba Satyrica 2014 -  Izabeli Kowalskiej – Wieczorek za zestaw wszystkich  prac,
 • nagrodę im. Zbigniewa Lengrena „Za łagodne traktowanie rzeczywistości” :
 • Przemysławowi Bukowskiemu za pracę pt. „Wymagana aktualizacja systemu dla użytkowników z Polski”.

Nagrodzono też: 

 

 • Leszka Ołdaka za pracę pt. „Zachowaj umiar”, 
 • Grzegorza Szumowskiego za pracę pt. „We wszystkim miej miarę”,
 • Dominikę Koszowską za pracę pt. „Celebryta”,
 • Roberta Mirowskiego za pracę pt.„Do pełna” w kategorii „Za elektryzujące poczucie humoru”,
 • Marcina Treichla za pracę pt.„We wszystkim miej miarę”,
 • Szymona Szymankiewicza za pracę pt.„Miara”,
 • Janusza Mrozowskiego za pracę „Miara wyobraźni” (otrzymał w nagrodę bezpłatne użyczenie samochodu marki Toyota Aurius HSD na weekend).

Wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się w dniu 6 kwietnia 2014r. się podczas uroczystego otwarcia pokonkursowej wystawy  "Tuba Satyrica 2014”  w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 130 prac. Imprezę uświetni koncert Kuby Sienkiewicza  ”Gitarą, piórem i pałką”.

Zdjęcia dostępne m.in. na stronie WWW.torun.pl, (zakładka Ikar).

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.   Komentarze
 • Aż się prosi zamieścić wszystkie nagrodzone prace!

 • Zgadzam się. Może prawa autorskie nie pozwoliły...