Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > W każdym z nas jest trochę z ćmy, a trochę z motylka

W każdym z nas jest trochę z ćmy, a trochę z motylka

2014-03-23 Karolina Drążkowska

Jolanta Mausch stworzyła oryginalną powieść obyczajową. Choć konstrukcja na pierwszy rzut oka wydaje się prosta – poznanie się, przyjaźń, miłość.

.html
Okładka książki/Novares

Podstawowym fundamentem miłości jest przyjaźń. To jedno z prostych stwierdzeń, może mieć jednak ono niejedno oblicze. Opowiada o tym debiutancka powieść Jolanty Mausch – "Motylek".

Dwoje ludzi, zupełnie od siebie różnych, połączy specyficzne uczucie. Piotr jest artystą plastykiem, mężczyzną z tragiczną przeszłością i niegroźnym pijaczkiem. Magda to młoda pani psycholog rozpoczynająca pracę w domu dziecka. Kobieta po otrzymaniu propozycji pracy postanawia przenieść się do małego miasteczka, a tam zacząć nowe życie po rozstaniu z mężczyzną. Kupuje połowę domu. Jej sąsiadem jest Piotr, który początkowo jest do niej dość sceptycznie nastawiony. Ich znajomość stopniowo rozwija się – dwoje ludzi będących swoimi przeciwieństwami zaczyna łączyć coś, czego oboje się nie spodziewali.

Jolanta Mausch stworzyła oryginalną powieść obyczajową. Konstrukcja na pierwszy rzut oka wydaje się prosta – poznanie się, przyjaźń, miłość. Nie jest to jednak opowieść banalna – fabuła rozwija się w sposób zaskakujący dla czytelnika, a bohaterowie są dość nieprzewidywalni. To sprawia, że czytając, ma się ochotę na więcej i więcej, aż w końcu trudno oderwać się od lektury. Bohaterowie nie są tylko czarni lub tylko biali – na kartach powieści przewija się cały wachlarz na nowo odkrywanych cech osobowości, dzięki czemu autorka wykreowała postaci wielowymiarowe i rzeczywiste.

Język powieści powoduje, że "Motylka" czyta się z przyjemnością. Wypowiedzi bohaterów, a także opowieści narratora, są niezwykle realistyczne i nieprzerysowane. Co tylko nadaje lekkości i łatwości odbioru. Język niekiedy sprawia wrażenie języka mówionego, co w przypadku tej prozy jest plusem, gdyż uwydatnia naturalizm przedstawianej historii.

Warto zwrócić uwagę na wymowną okładkę książki. Przedstawia ona, z jednej strony, tytułowego motyla, z drugiej zaś ćmę. Można to interpretować w sposób dwojaki: jako złożoność natury ludzkiej lub jako przemianę osobowości. Ciekawy jest także układ powieści składający się z trzech części idealnie obrazujących rozwój relacji między głównymi bohaterami: Sąsiedzi, Przyjaciele, Piotr i Magda.

Powieść Mausch to książka opowiadająca o przyjaźni, miłości, zrozumieniu i empatii. Historia bohaterów pokazuje, że warto walczyć o drugiego człowieka i mimo wszystko nie poddawać się, tylko iść dalej.

 

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze
  • Fajnie się zapowiada, taka lekka lektura, babska, choć czasami mężczyźnie też sięgają po takie lektury.

  • Faktycznie okładka jest metaforyczna. Dzięki temu budzi zainteresowanie treścią powieści. Jestem zaintrygowana.