Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Witaj Lidlu i Biedronko, czyli Polska okiem Rosjan

Witaj Lidlu i Biedronko, czyli Polska okiem Rosjan

2013-10-01 jar
Timu Titarenko - Parovoz.html
Timur Titarenko, lider zespołu Parovoz /fot. za: YouTube

Jeśli zapytać "statystycznego" mieszkańca Trójmiasta o turystyczne walory Pomorza, na pewno prędzej czy później usłyszymy narzekanie na zatłoczone, brudne plaże i drożyznę. Okazuje się jednak, że nasi wschodni sąsiedzi widzą Polskę jako kraj dobrobytu i świetnej zabawy. Sporą atrakcją są dla nich też... tanie supermarkety, które w swojej piosence wychwala kaliningradzki zespół Parovoz. Piosenka "Zdrawstwuj Lidl, Zdrawstwuj Biedronka" podbija polski internet i proponuje inne spojrzenie na walory naszego kraju.

Radosny rockowy numer został zainspirowany doświadczeniami młodych Rosjan, którzy w wolnym czasie często odwiedzają Polskę. - Z moją dziewczyną i przyjaciółmi jechaliśmy do Fromborka. Wszystko było super do granicy w Grzechotkach, gdzie utknęliśmy na trzy godziny. Dojeżdżamy wreszcie do polskiej celniczki, która z miłym uśmiechem na twarzy "trzepie" nam samochód przez kolejną godzinę. I tak zakiełkował mi w głowie pomysł na hymn małego ruchu granicznego – opowiadał w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej lider Parovozu, Timur Titarenko.

 Parovoz - "Biedronka" 
 


Wśród wymienionych w chwytliwym kawałku atutów naszego kraju znalazły się hot-dogi na stacjach benzynowych, czyste plaże i miła obsługa w restauracjach, a imprezowy Sopot okazał się bardziej atrakcyjny od litewskich Druskiennik. Sympatycznej wzmianki doczekały się też przygraniczne Braniewo i Bartoszyce.

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że muzyka łagodzi obyczaje. Czy "Biedronka" zespołu Parovoz poprawi dotychczas chłodne stosunki między mieszkańcami Pomorza a bałtyckimi Rosjanami? Wśród komentarzy pod piosenką na portalu YouTube znajdziemy zarówno wypowiedzi Polaków, jak i Rosjan – zazwyczaj pełne wzajemnej sympatii, wbrew napiętym stosunkom "na szczycie".  "Jedziemy nie tylko bo tanie sklepy, ale ciekawe wszędzie. Wy są jak inny świat, choć i podobny do naszego" - tłumaczy łamaną polszczyzną Wiktor Krasnokutski i zbiera polskie "lajki".
 Komentarze
  • Moze wlasnie licznie przybywaj�cy do Polski zwykli Rosjanie pomoga przelamac polska niech�� do tego narodu.Abstrahujac od polityki,Rosjanie sa naprawd� fantastycznymi ludzmi.Przynajmniej ci kt�rych dotad pozna�em.

  • Pozdrawiam pomysłodawców i wykonawców piosenki" witaj Lidlu, witaj Biedronko"- super, super,