Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Wodecki walczy ze smogiem

Wodecki walczy ze smogiem

2014-02-04 Ola Musiał

Co łączy Zbigniewa Wodeckiego, krakowskie powietrze, Bzyka i Szewczyka Dratewkę?

.html
 

Kilka dni temu miała miejsce premiera wyjątkowego klipu. Nie jest to kolejna piosenka o nieszczęśliwej miłości, "rolowaniu na bekstejdżu" czy kawie. "Pozwól mi oddychać” opowiada o… smogu nad Krakowem! Tajemniczo brzmiący Bzyk, lider grupy WU-HAE w towarzystwie Zbigniewa Wodeckiego stworzył muzyczny manifest przeciwko problemom z zanieczyszczeniem krakowskiego powietrza.

Porównując trujący smog do smoka z legendy o Szewczyku Dratewce, artyści przekonują, że trzeba walczyć i przeciwdziałać zatruwaniu atmosfery. Próbują wpłynąć na ludzi nie tylko posiadających władzę, ale również na zwykłych obywateli. Pokazując im, że robiąc coś wspólnymi siłami można osiągnąć pożądany efekt. Bzyk wraz z Wodeckim wierzą, iż prosty, muzyczny przekaz lepiej dotrze do ludzi niż naukowe rozprawy o zanieczyszczeniach powietrza. Muzykę do utworu stworzyli Antoni Dębski oraz Jacek Korohoda. Swojego głosu udzielili również mali chórzyści z Filharmonii Krakowskiej.

- Będziemy starali się promować piosenkę wszelkimi dostępnymi środkami, przede wszystkim z wykorzystaniem naszego profilu w mediach społecznościowych. Liczymy też, że piosenka trafi do lokalnych, a może nawet ogólnopolskich mediów – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Ma również nadzieję, że obecność znanej osobistości polskiej sceny muzycznej jak Wodecki, pomogą rozpromować utwór, jak i samą ideę walki ze smogiem. Akcję protest- songu popierają również lokalne władze. Mając nadzieję, iż dzięki temu przedsięwzięciu coś zmieni się w ludzkiej mentalności i zachowaniu.

Łatwy tekst, melodyjne dźwięki, wpadający w ucho refren i anielski głos Wodeckiego, mogą sprawić, że "Pozwól mi oddychać" wejdzie do kanonu piosenek znaczących. Być może nawet na listy przebojów? Tego im gorąco życzę.

 

 

 

Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 

Komentarze
  • Mysle,ze tutaj znacznie wazniejszy niz muzyka jest przekaz utworu.Taka muzyczna inicjatywa nie zaszkodzi sprawie,choc chyba tez jej nie pomoze.Najlepiej sprawdza sie finansowe zachety do rezygnacji z piecow opalanych weglem.