Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Zadziwiający debiut

Zadziwiający debiut

2014-03-17 Anita Wawrzyńczyk

Już po pierwszych zdaniach powieści "Zanim zasnę", zaczytujemy się bez pamięci. Dosłownie i w przenośni.

.html
 Okładka powieści/Sonia Draga

Obca sypialnia. Nieznajoma. Nie wiem gdzie jestem, skąd się tu wzięłam. Odwracam się i widzę obcego mężczyznę. Ma obrączkę – źle trafiłam. I nagle oznajmia mi, że jest moim mężem. Od dwudziestu lat. Nie znam ani jego ani siebie. To nie moja twarz w lustrze i nie moje życie.

Już po pierwszych zdaniach powieści "Zanim zasnę", zaczytujemy się bez pamięci. Dosłownie i w przenośni. Główna bohaterka – poszkodowana w wypadku 20 lat temu, naprawdę bowiem straciła pamięć.

Każdego ranka Christine budzi się, nic o swoim obecnym życiu nie wiedząc.  Jej mąż zaś od nowa ją uspokaja i przybliża ich wspólne życie. Kiedy partner wychodzi do pracy, dzwoni lekarz. Rozmawia z bohaterką, a ta odkrywa, że pisze pamiętnik. Nie pamięta dlaczego napisała, że ma nie ufać Benowi – człowiekowi, z którym dzieli życie. Nie pamięta zresztą, co robiła wczoraj.

Pamięć bohaterki powieści zatrzymała się w czasach wczesnej młodości. Musi na nowo uczyć się swoich zwyczajów i zarazem modlić, żeby po przebudzeniu cokolwiek pamiętała. Z biegiem czasu poruszona bodźcami odzyskuje wspomnienia. Gdzie jest jej syn? Dlaczego nie pamięta jego śmierci? Czemu przyjaciółka od niej uciekła i dlaczego mąż chciał się z nią rozwieść, zostawiając niegdyś w szpitalu psychiatrycznym?

Wiele pytań doczeka się wreszcie odpowiedzi. Ale chyba żaden z czytelników nie domyśli się zaskakującego zakończenia. Christine na pewno przejdzie ciężką drogę do odzyskania wspomnień, co będzie nie lada wysiłkiem fizycznym i psychicznym.

To literacki debiut S.J. Watsona. Absolwent Uniwersytetu Birmingham, zainteresowany pacjentami z amnezją, postanowił poszerzyć wiedzę na temat choroby. Zwieńczeniem jego badań i obserwacji jest jego pierwsza powieść. Prawa sprzedane do 42 krajów, wysokie miejsca na listach bestsellerów i  pochlebne recenzje znanych pisarzy - to nieliczne sukcesy tego psychologicznego thrillera. Niedługo ekranizacja- miejmy nadzieję, że odniesie równie wielki sukces i dorówna jakością książce.

 

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze
  • Chętnie sięgnę po tę książkę. I obiecuję, że nad nią nie zasnę! ;) Poza tym dobrze sięgać po literaturę, która przybliża różne aspekty życia człowieka, różne choroby - w tym wypadku amnezję. A co do ekranizacji... czas pokaże!

  • Kusi. chyba dołączę do pozycji które muszę przeczytać w najbliższym czasie :D