Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Zakochany Dracula: Wampiry nadal w modzie

Zakochany Dracula: Wampiry nadal w modzie

2014-05-20 Aleksandra Degórska

Karen Essex powraca do korzeni wampiromanii, przedstawiając wszystkim dobrze znaną historię Draculi w zupełnie innym świetle.

.html
 Okładka polskiego wydania

Wampiry nadal są w modzie. Wciąż ukazują się kolejne filmy, seriale, czy książki opisujące życie wampirów. Ludzie zawsze lubili się bać, intrygowało ich to, co mroczne i zagadkowe. Dlatego trend na wampiry nie jest niczym zaskakującym. Karen Essex powraca do korzeni całej tej wampiromanii, a mianowicie pisze o Draculi, ale przedstawia wszystkim dobrze znaną historię w zupełnie innym świetle.

W opowieści Brama Stokera "Dracula’’ poznajemy historię Miny Murray, cnotliwej dziewczyny, która zostaje ofiarą pożądania Draculi. Książka "Zakochany Dracula’’ to wariacja na ten temat. Choć główne wątki fabuły z książki Stokera pozostały bez zmian, to autorka pozwoliła sobie przedstawić tę historię od strony Miny. Jest rok 1890, Londyn. Mina Murray jest piękną, młodą dziewczyną, pracującą jako nauczycielka manier, etykiety i czytania w Szkole Umiejętności dla Młodych Dam panny Hadley. Jest zaręczona z przystojnym prawnikiem Jonathanem Harkerem.

Wszystko układa się znakomicie, do czasu kiedy dziewczyna znowu, jak to miało miejsce w dzieciństwie, zaczyna lunatykować. Tym sposobem spotyka Draculę. Dziewczyna często widuje go w dziwnych snach. Tak oto zaczyna się historia pełna duchów, wampirów i cmentarzysk w zakamarkach wiktoriańskiej Anglii.

Książka jest niezwykle kobieca, przepełniona "dziewczęcymi’’ emocjami. Dzięki narracji pierwszoosobowej możemy utożsamić się z bohaterką, poczuć jej rozterki i zrozumieć, dlaczego postępuje w danej sytuacji w dany sposób. W powieści mamy również dużo opisów erotycznych, jak się okazuje, kobiety w tamtym czasie, choć miały być idealne jak anioły, wcale takie nie były i chętnie oddawały się uciechom tego świata.

Dzięki powieści "Zakochany Dracula’’ mamy możliwość dowiedzieć się, jak wyglądała obyczajowość w XIX wieku. Kobiety miały w zasadzie jeden cel w życiu: wyjść dobrze za mąż. Cała ich edukacja i wychowanie sprowadzało się do tego, by mieć nienaganne maniery, co miało znaczący wpływ na znalezienie sobie odpowiedniego kandydata na męża. Ciekawym zabiegiem są także nawiązania do wiktoriańskiego języka.

Książka jest przepełniona tajemniczą aurą, co bardzo intryguje i powoduje, że chcemy wiedzieć co wydarzy się dalej. Czytelnik śledzi życie Miny, które jest pełne dziwnych wydarzeń i jeszcze dziwniejszych snów. Karen Essex dodała pewnego ,,smaczku’’ klasycznej powieści "Dracula’’, pokazując tę historię od strony dziewczyny pragnącej kochać i być kochaną. Powieść polecam nie tylko fanom wampirów, ale również kobietom pragnącym przeczytać niesamowitą opowieść o nieziemskiej miłości.

 

Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl

Komentarze
  • Przeczytałam kilka książek o wampirach ot z czystej ciekawości. Ta mnie zaintrygowała innym ujęciem tematu. Szczególnie obyczajowość z XIX wieku i wiktoriański język bardzo mnie intrygują. Z chęcią sięgnę po tę książkę.