Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Zbrodniarz i dziewczyna

Zbrodniarz i dziewczyna

2014-02-22 Karolina Drążkowska

W maju nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się nowa powieść kryminalna Michała Witkowskiego - „Zbrodniarz i dziewczyna”.

.html
 Okładka poprzedniej powieści autora/Świat Książki

Jak nie trudno zauważyć, tytuł powieści nawiązuje do znanych filmów: "Zbrodniarza i panny" Jerzego Nasfetera oraz "Śmierci i dziewczyny" Romana Polańskiego. Aluzji jest wiele – podkreśla autor na swoim profilu na Facebook’u. Poniekąd ciąg dalszy „Drwala”, ale w dwudziestu procentach, tylko ta część w Międzyzdrojach. W każdym razie ja to ja, mieszkam tam gdzie mieszkam, jestem tym samym bohaterem po przejściach już z Robim w Międzyzdrojach itd. – mówi Witkowski.

Akcja kryminału rozgrywa się w stolicy Dolnego Śląska. W mieście grasuje seryjny morderca, a wszystkie ślady wskazują na to, że sprawcą zbrodni jest… Michaśka! Policja prowadzi  śledztwo, by złapać prawdziwego przestępcę. Podobno morderca ma na celowniku Michaśkę i szyje dla swojej ofiary specjalny strój, w który zamierza ją ubrać po śmierci.

To kolejny kryminał w dorobku prozaika. W 2011 roku wydał "Drwala”, będącego zabawą z konwencją kryminału. Witkowski wykreował tam sensacyjno-ironiczny świat przedstawiony, w którym głównym bohaterem jest on sam. Michał wyjeżdża nad morze na jesienny urlop, by oderwać się od szarej rzeczywistości. Tam zamieszkuje u drwala, który zdaje się skrywać pewną tajemnicę. Bohater rozpoczyna prywatne śledztwo i natrafia na zaskakujące fakty…

Jak będzie ze "Zbrodniarzem i dziewczyną”? Czy książka odniesie podobny sukces?  Na te pytania będziemy mogli sobie odpowiedzieć dopiero w maju. Może jednak fanów pióra Witkowskiego choć trochę zaspokoi fragment powieści, który będzie można przeczytać w najbliższym numerze magazynu "Książki" – dodatku do "Gazety Wyborczej".

Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl. 
 Komentarze