Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Znów Nowy Rok

Znów Nowy Rok

2013-02-10 nadia

Dziś (10 lutego 2013) Chińczycy świętują najważniejszy dzień roku, czyli początek Nowego Roku Księżycowego. Każdy rok ma swojego opiekuna, tym razem jest to wąż.

.html
 Święto Latarni / wikipedia

Nowy Rok to tradycyjne rodzinne święto podobne trochę do europejskiego Bożego Narodzenia. Chińczycy obdarowują się prezentami, spędzają czas z rodziną i przygotowują specjalne potrawy w wigilię Nowego Roku.

Europejczycy znają to święto dzięki kolorowym pochodom, paradom i tańcowi lwów. Obchody trwają 15 dni i kończą się Świętem Latarni. Całe miasta rozbłyskują wtedy światłem zawieszonych wszędzie lampionów, które mają najróżniejsze kształty i kolory.

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie postanowiło przybliżyć to święto mieszkańcom. Na spotkaniu 13 lutego wystąpi Maciej Góralski, który na podstawie swoich doświadczeń i badań opowie skąd wywodzą się najciekawsze zwyczaje i tradycje związane z Nowym Rokiem w Chinach i na Tajwanie. Opisze rytuały i wytłumaczy symboliczne znaczenie lwów, latarni i węża, który jest opiekunek 2013 roku.Komentarze